YATAK MODELLERİ

Hem uzun süre kullanılan hem de oldukça önemli ev eşyalarından birisidir. Yatak tercihinizi yanlış yapmak uyku kalitenizi ve genel vücut sağlığınızı kötü yönde etkiler. Bu nedenle satın almadan önce iyi bir şekilde araştırmalı ve size en uygun yatağı seçmelisiniz. Doğru seçimi yaparak dinç bir şekilde uyanabilir ve herhangi bir sağlık problemi yaşamadan mutlu bir şekilde güne başlayabilirsiniz. Uzun süre boyunca uygunsuz yataklarda yatmak zaman içerisinde önemli sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilir. Bu sorunların önüne geçmek için çeşitli modelleri arasından doğru seçimi yapmanız gerekir.

YATAK MODELLERİ

Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber bir çok malzemeden ürünler yapılmaya başladı. Yeni nesil malzemeler ile ortaya çıkan yeni modeller rahat ve sağlıklı bir uyku deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Ortopedik, lateks, visco ve yaylı modelleri geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Ürün  çeşitleri genellikle dolgu malzemeleri ile ya da öne çıkan özellikleri ile adlandırılır. Visco yataklarda ana malzeme olarak vücudun şeklini alan visco isimli akıllı süngerler kullanılmaktadır. Yaylı sistemlerde ise dolgu malzemesi karkas adı verilen, çelikten oluşan bir üst katmanda birleşen yayladır. Bu yayların arasında ve etrafında konforu arttırmak için sünger plakaları kullanılır. Lateks yataklar da ise ana malzemesi lateks olan süngerler kullanılır. Yaysız yatak olarak da bilinen bu modellerin en önemli özelliği ise esnek olmaları ve darbeleri emme özellikleridir. Ortopedik yataklar ise vücudu kavrayan rahat ve sağlıklı yataklardır.

Herkes için tek bir tane en iyi yatak çeşidi bulunmamakla birlikte birden çok çeşidin sizin için en iyisi olabilir.

YATAK SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Omurga bölgesi vücudun ağırlığını tüm gün boyunca taşır ve bir çatı görevi görür. Bu nedenle yatağınızın dolgu malzemesi ne olursa olsun tercihiniz önce omurganızın doğal S şeklini koruması olmalıdır. Sizin için rahat yatak öncelikle baş, sırt, bel ve diz bölgelerini iyi bir şekilde destekleyen yataktır. Kilo, doğru ürünün seçiminde önemli bir etmen olarak kabul edilir. Farklı dolgu çeşitlerinin maksimum ağırlık limitleri bulunmaktadır. Yatağınızı seçmeden önce kilonuzu göz önünde bulundurarak, size en uygun yatağı seçebilirsiniz. Günde ortalama olarak sekiz saatiniz yatakta geçer. Bu nedenle yatağınızın hava geçirgen kumaşa sahip olması sizin için önemlidir. Vücut ısınızı dengeleyen ve hava sirkülasyonu sağlayan yataklar koku problemi yaşamanıza da engel olur. Ayrıca hava geçirenliği sayesinde uykuda fazla terleme sorununun da önüne geçebilirsiniz. Tercihinizi visco malzemeden yana yapmadan önce yatağın visco oranını gözden geçirebilirsiniz. Visco modellerin rahat ve kullanışlı olması için yatağın minimum %20’sinin visco süngerden oluşması gerektiğini unutmayın.

YATAK SERTLİĞİ

Piyasada genel olarak sert, orta sert ve yumuşak ürünler bulunmaktadır. Bugüne kadar gelen yatağın ne kadar sert olursa o kadar iyi olduğu algısı aslında yanlıştır. Çok sert modeller vücudunuzu yeterince desteklemediği için boyun ve sırt ağrısı çekebilirsiniz. Çok yumuşak yataklarda vücut ağırlığınızdan dolayı aşırı gömülebilir. Bu da uyku konforunuzun bozulmasına ve çeşitli vücut ağrıları yaşamanıza neden olmaktadır. Genel olarak orta sert yataklar iyi bir tercih olarak kabul edilse de kilonuza bağlı olarak sert ya da yumuşak yataklar seçebilirsiniz.

YATAK BOYUTU

İyi bir uyku kalitesi elde edebilmeniz için yatak boyutları da dolgu malzemeleri ve sertliği kadar önemlidir. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinin yatağın dışında kalması kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler ve zaman içerisinde kronik ağrılar yaşamanıza neden olabilir. İdeal boyda bir ürün seçmek için tercihinizi boyunuzdan en az 15-20 santimetre uzun ve en az 95 santimetre genişliğinde olan ölçülerden yapmalısınız. Bu sayede vücudunuzun her tarafı desteklenebilir.

Bayiliğini yaptığımız firmlar

Homelli markamız Perdormire Yatak, Lamborghini Yatak, GommaGomma gibi bir çok firmanın satışını yapmakta ve özel olarak siparişe özel butik yatak üretimi yapmaktadır.

Organik yatak üretimi tamamen size özel olarak (Handmade) hazırlanmaktadır, ürünün içinde kullanılan bazı malzemeler, deve yünü, at saçı, pamuk, coconut.

YATAK FİYATLARI

Ortalama olarak 500 TL – 9.000 TL arasında değişmektedir fiyat aralığı kullanılan malzeme ve ölçüsüne göre belirlenmektedir. Bütçenize en uygun model için size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız 0216 366 1787 numaralı müşteri hizmetlerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.